Autor: Sekretär.ee • 6. oktoober 2020

Praktilisi näpunäiteid: alkoholivaba elustiili juurutamine töökeskkonnas

Järjest enam otsivad inimesed võimalusi, kuidas elada tervemalt ja täisväärtuslikumalt. Katsetatakse kõikvõimalikke dieete ja trenne ning püütakse leida tervislikke viise lõõgastumiseks. Nii ei olegi imestada, et ka üleskutse septembris kuu aega alkoholist puhata kogub iga aastaga üha enam järgijaid.
Foto: Pixabay

Tervise Arengu Instituut (TAI) on viimastel aastatel ärgitanud ettevõtteid ja organisatsioone samuti aktsiooniga liituma ja töötajatele eeskuju näitama. Kuidas seda aga praktilises töökeskkonnas ellu viia?

„Tervise Arengu Instituut kui paljude terviseteadlikkust tõstvate kampaaniate eestvedaja lähtub ka oma töötajate puhul soovitustest, mida avalikkusele levitame,“ rääkis instituudi sisekommunikatsiooni juht Maris Jakobson.

Hea näide on siinkohal igasügisene üleskutse „Septembris ei joo“, millega kutsutakse inimesi oma kehale ja vaimule alkoholist puhkust andma. TAI osaleb kampaanias aktiivselt ka tööandjana, motiveerides oma töötajaid aktsiooniga liituma ja pöörates tähelepanu väikestele asjadele, mis töötajate valikuid iga päev mõjutavad.

„Täiskasvanud inimesed veedavad suure osa oma päevast tööl ning seega on töökeskkonnal väga suur roll ka hoiakute, normide ja väärtuste kujundamisel. Kui töökohal on tervislikud valikud toetatud, on töötajatel lihtsam alkoholivaba elustiili poole püüelda,“ selgitas Tervise Arengu Instituudi alkoholi ja tubaka valdkonna juht Anneli Sammel.

Ühisüritused tööl – alkoholiga või ilma?

TAIs on läbi mõeldud ja paika pandud töö juures peetavatel tähtpäevadel ja sündmustel alkoholi tarvitamisega seotud normid. „Oleme kokku leppinud, et päevasel ajal toimuvatel ühisüritustel või sünnipäevade tähistamisel alkoholi ei pakuta, samuti ei paku me asutuse kulul seda õhtusel ajal peetavatel üritustel,“ sõnas Jakobson.

Sama soovitust jagab TAI ka kõigile teistele tööandjatele – kindlasti tuleks läbi mõelda pidulike sündmuste ja ürituste korraldus ning alkoholi roll nendel sündmustel. „Näiteks, kui tööpäeva lõpus on lubatud sünnipäevi tähistada mõningase alkoholiga, kuid seejuures pole mõeldud transpordile, mis inimesed koju aitab, on tegemist joobes juhtimisele kaasa aitamisega,“ täiendas Sammel.

Alkoholivabade ühisürituste ettevalmistamiseks on Sammelil ka hea soovitus jagada: „Kui peo korraldaja on pisut eeltööd teinud ja pakub inimestele erinevaid n-ö jäämurdmiseks mõeldud tegevusi või mänge, siis ei pea ka suuremates kollektiivides kartma, et inimesed ei oska omavahel suhelda või kardavad kaasa lüüa.“

Lõõgastumine – soodusta tervislikke valikuid!

Tasakaalu leidmine ja tööpingetest taastumine on töötaja tervise jaoks kriitilise tähtsusega. Igas ettevõttes tuleb hoolitseda selle eest, et töötajatel oleks taastumiseks piisavalt puhkepause ja võimalus ennast korraks töömõtetest välja lülitada. Väga hea praktika on pakkuda oma töötajatele tööstressist taastumiseks ka töövälisel ajal tervislikke alternatiive.

„Alkoholiga lõõgastumise asemel soodustame tervislike valikute tegemist ning toetame liikumist ja sportimist, käia saab massaažis, osaleda koolitustel, mis kõik toovad tööellu vaheldust ja lõõgastust,“ kirjeldas Jakobson.

Tervislike eluviiside toetamiseks on tööandjal väga palju erinevaid võimalusi ja üldjuhu ei ole need ka väga kulukad. Pigem on oluline kuskilt alustada ja samm-sammult mõtteviisi muutma asuda.

„Meil on päris suur harrastussportlaste seltskond, kes meid kõiki oma aktiivsuse ja saavutustega innustavad ning aeg-ajalt meile ka näidistreeninguid pakuvad,“ lisas Jakobson.

Kust saada inspiratsiooni?

„Veelgi enama inspiratsiooni saamiseks oleme „Septembris ei joo“ aktsiooni ajaks pannud oma kohvituppa näiteks suure inspiratsioonipurgi, kust saab igal hommikul võtta tegevuste ideid, millega oma alkoholivaba kuud täita. See on väga hästi käima läinud ja omavahelist suhtlust suurendanud,“ rääkis Jakobson.

TAI korraldab septembrikuu jooksul oma töötajatele ka inspireerivaid üritusi, et motiveerida neid alkoholivaba kuu väljakutsest kinni pidama. „Ees on meid ootamas veel ka mokteilide ehk alkoholivabade kokteilide valmistamise koolitus,“ avaldas Jakobson.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700