Autor: Piret Kaljula • 2. veebruar 2022

Kas tööandja võib ilma etteteatamiseta teha maski kandmise kohustuslikuks?

Ühes Eesti ettevõttes andis tööandja sügisel töötajatel valida, kas töötaja laseb ennast vaktsineerida või peab kandma tööl maski või visiiri. Tööinspektsioonile kirjutanud töötaja tõdes, et on vaktsineeritud ning seetõttu ei pidanud maski kandma. Ühel päeval tööle minnes teatas tööandja, et ka vaktsineeritud inimesed peavad kandma maski, ning visiire enam kanda ei tohi. Kas tööandja võib ilma pikema etteteatamiseta reegleid muuta?
Kas tööandja võib ilma pikema etteteatamiseta reegleid muuta?
Foto: Unsplash

Vastab Piret Kaljula, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant: Tööandja peab looma ohutu töökeskkonna. Üks võimalus selleks on kehtestada vajalikud reeglid, näiteks kohustuse kanda isikukaitsevahendeid. Selle kohustuse täitmiseks pole töötajal vaja ettevalmistusi teha, üksnes kanda tööandja poolt antud maski ning nii pole vajalik ka pikem etteteatamine. Lisaks kasvas koroonanakatumiste arv ning seetõttu ka nakatumiste risk hüppeliselt ning tegevusi pikalt ette planeerida polnud võimalik.

Isikukaitsevahendi puhul on väga olulised selle kaitseomadused. Kasutada on mõtet ainult sellist isikukaitsevahendit, mis ka päriselt kaitseb. Visiiride kaitseomadused on maskidest palju madalamad, sest need ei kaitse sissehingatavas õhus leiduvate viiruste vastu. Visiir kaitseb pigem köhimisel / aevastamisel tekkivate pritsmete vastu. Visiirist on kasu siis, kui seda kanda koos maskiga.

Töökeskkonnas kasutamiseks ei sobi ka korduvakasutatavad niinimetatud kogukonnamaskid, mille põhifunktsioon on piirata süljepritsmete lendumist kandjalt keskkonda ja vastupidi ning piirata käte kontakti näo kaetud osaga. See mask pole samaväärne ei meditsiinilise maskiga ega ka FFP2 või FFP3 tüüpi maskiga.

Rõhutame, et isikukaitsevahendina saab kasutada meditsiinilist maski või hingamisteede kaitsemaski tüübiga FFP2 või FFP3.

Kui tööandja on maskide kandmise kohustuse kehtestanud, siis töötaja peab maski kandma. Kui töötajale ei sobi tööandja poolt väljastatud maskid, siis tuleb sellest tööandjale teada anda, ühtlasi selgitades, miks konkreetne mask ei sobi. Töötaja peab tööandjaga tegema koostööd ohutu töökeskkonna loomisel. See tähendab, et töötaja roll ei ole passiivselt reegleid täita või nende täitmisest suisa keelduda vaid ka ise kaasa mõelda, kuidas viiruse laialdase leviku olukorras ettevõtte tööd saaks jätkata nii, et haigestumisi oleks võimalikult vähe.

Allikas: tööelu.ee

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700