23. august 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kontor vikerkaarte, ükssarvikute ja tõukeratastega

TransferWise büroo
Foto: Tõnu Tunnel
TransferWise ameerikalikku uut avatud kontorit ilmestavad üle vindi keeratud koosolekuruumid, luksuslikud võimalused vaba aja veetmiseks ning tõukerattad, millega majas ringi sõita.

Industriaalhõnguga kontorihoones on TransferWise'i päralt neli ülemist korrust. Kontori vastuvõtt asub neist kõige kõrgemal, seitsmendal, kuhu liftiga saabujad näevad seinal esmalt õnnitlust "seitsmendasse taevasse" saabumise puhul. Sekretäri juures tuleb täita ja allkirjastada külastusankeet, teha iPadiga sinna juurde selfie ja siis oma võõrustajat oodata. Mina kohtun Triin Hertmanniga, kes on vastutav TransferWise'i kontorite eest üle maailma.

Kui Baltika kvartalis asuvas eelmises kontoris alustas tööd 40 inimest, siis nüüd töötab TransferWise'i Tallinna kontoris umbes 400 töötajat. Kohapeal on korraga inimesi siiski kolmandiku võrra vähem: osad töötavad kodukontorist, teised vahetustega, et ära katta võimalikult palju ajatsoone üle maailma, samuti on suur hulk töölähetustel. "Kiirelt kasvava ettevõtte mure on see, et kontor on kogu aeg liiga väike või liiga suur," nentis Hertmann.

Töötaja vajadused kõigepealt

Lähtuda tuleb ennekõike töötaja vajadustest, soovitas Hertmann. "Sisekujundus peaks toetama inimest tema igapäevases tööprotsessis võimalikult hästi, alles pärast seda tulevad lisamugavused, mängulisus ja esteetiline ilu," rääkis Hertmann sisekujundusest. Lisaks on oluline arvestada ettevõtte brändi ning kultuuriga. "Kõik see peab inimeste jaoks olema tuttav ja loomulik ning toetama meie suuremat visooni," sõnas ta.

"Kuna tegemist on juba meie neljanda kontoriga Eestis, oli üsna lihtne leida tasakaalu inimeste soovide ja tegelike võimaluste vahel. Tegime ka küsitluse, milles kõik töötajad said teha ettepanekuid uue kontori sisustuse osas ning anda teada, mida nemad eriti oluliseks peavad. Loomulikult ei olnud meil võimalik kõiki põnevaid ideid teoks teha, aga selleks ei olnud ka vajadust. Väga fantaasiarikaste ettepanekute puhul tuleb endalt alati küsida, kas see asi ka tegelikult kasutust leiaks," sõnas Hertmann. Fantaasiaga TransferWise'i töötajad tõesti ei koonerdanud: üks küsitluses osalenu soovis näiteks orgaanilise smuuti baari, kus baarmen segaks päevad läbi vaid kohalikust toorainest jooke.

Tegelikest vajadustest oli ettekujutus olemas ka juba varasemate rahuloluküsitluste põhjal, mida tehakse TransferWise'is pidevalt. Näiteks tunti eelmises kontoris puudust tualettidest. Nüüd, uues kontoris on neid nii palju, et saadakse hakkama ka väiksemat sorti kõhugripiga, naeris Hertmann.

Taaskasutus oli uue töökeskkonna loomisel märksõna - nii leidiski kontoris koha eelmises kasutusel olnus diivan.

Vikerkaare lõpus on rahapada?

Kõigil TransferWise'i kontoritel on omad ühisjooned: asupaik betoonhoones, lihtne töökeskkond avatud kontoris, iga kontori kööginurgas telekas ja kaamera, mis võimaldab jälgida kolleege Londoni või New Yorgi köögis. Siiski firma ei klooni oma kontoreid, vaid väärtustavad iga koha omapära. Tallinna kontori silmapaistvamaks eripäraks on riikide-teemalised koosolekuruumid. Riikidest on esindatud need, kus TransferWise'il on kontor või millega firmal on tihedam koostöö. Igal ruumil on oma humoorikas nimi (Eesti omal näiteks "Tõhus rukkilill", viidates "Maleva" filmile) ja ekstravagantne sisekujundus. See on koht, kus fantaasia ja huumor lasti valla ning vint keerati üle.

Inglismaa ruumis on seinal raamitud foto kuninganna Elizabeth II portreega ja laual mõistagi serviis tee joomiseks. Venemaa ruumis on seinal vaip, ümarlaua taga aga nahkkattega uhked toolid. Taani toa seinad on vallutanud legopaneelid, kuhu saab nendest väikestest klotsidest midagi ehitada, India ruum on silmatorkavalt kirev. Riigiteemaliste ruumide seas on üks esindamas ka kujuteldavat unistustemaad, kus on vikerkaared ja ükssarvikud. Hertmanni sõnul tekitab ükssarvikute tuba alati elevust. See, et tuled koosolekut pidama ja saad kolleegi ükssarvikuga visata, tõstab tuju igal juhul.

Foto: Tõnu Tunnel

Lisaks värvikirevusele pakkus kontori kujundamine omajagu humoorikaid hetki. "Näiteks käisin Tallinna Kaubamajas otsimas ükssarvik-ponisid, käokelli ja punast palli. Päris naljakas lugu oli ka turvaväravatega - avastasin nädal enne sissekolimist, et väravate kõrvalt saab rahulikult mööda jalutada. Keegi polnud varem selle peale tulnud, et väravad ei ulatu seinteni ja sinna vahele tekib meetrilaiune vahe. Õnneks saime kiirkorras lasta valmistada erimõõdus lillepotid ning päev enne kolimist need paigaldada ja ka taimed sisse istutada," muigas Hertmann.

Taaskasutatav mööbel ja magamisnurgad

Sisekujundajate leidmiseks TransferWise konkurssi ei korraldanud. "Juba paari aasta tagusest ajast, kui valisime sisekujundajat eelmisele kontorile, on meil tekkinud väga hea koostöö Superellipsi arhitektidega ning me ei näinud põhjust asuda uusi partnereid otsima," põhjendas Hertmann. Superellipsi arhitekte Krista Thomsonit ja Kärt Loopalut kiitis Hertmann ratsionaalsuse ja praktilisuse eest. "Nad suudavad näha meie reaalseid vajadusi ning nendega arvestades pakkuda huvitavaid lahendusi," sõnas ta.

Sisearhitektid aitasid muuhulgas kavandada eritellimusmööblit. Kööginurkade kõrval looklevad näiteks suured uss-diivanid. Tänu sopilisele kujundusele saavad seal eri seltskonnad istuda üksteist segamata. Istujaid ei häiri ka köögimüra, sest diivanil on kõrge ja helisummutav seljatugi.

Akustikale on selles kontoris ka mujal väga palju tähelepanu pööratud. Kontoris on vahejagajad, mis helisid summutavad. Ühtlasi saab neid kasutada whiteboard'i, riiuli või teadete tahvlina. Täielikus heliisolatsioonis on ühe-kahe inimese jaoks mõeldud telefoni- või koosolekuboksid, mis teevad silmad ette ka ajalehetoimetuste omadele.

Mööblit tellis TransferWise paljudelt Eesti tootjatelt, kuid oluline oli ka taaskasutus. "Me püüdsime taaskasutada võimalikult suurt osa oma eelmise kontori mööblist. Juba pool aastat enne kolimist ei ostnud me endisesse kontorisse ühtegi asja, mida poleks saanud uude kontorisse kaasa võtta. Samuti lasime enne kolimist mitmeid varem eritellimusel valmistatud mööbliesemeid uutele mõõtmetele ja vajadustele sobivaks ümber teha," kirjeldas Hertmann. Nii said vanad diivanid tükkideks võetud ja kokku pandud kas uue kujuga istumisaluseks või näiteks kušetiks, mille peal kardina varjus magamisnurgas und nautida.

 

Magamisnurgas on oma kodukord - seina sees olevasse avausse pandud jalanõud viitavad sellele, et keegi on kiiret uinakut tegemas.
Foto: Tõnu Tunnel

KOMMENTAAR

Kontor kui kultuuride Meka

Kärt Loopalu, Superellips OÜ sisearhitekt 

Väljakutse oli projekteerida kiiresti arenevale ettevõttele, mille töötajate arv ja vajadused  on pidevas muutumises. Teadsime, et vana kontor jäi väga ruttu kitsaks  ja koosolekuruume puudu. 

Seadsime eesmärgiks, et uues, märksa ruumikamas kontoris säiliks TransferWise'le omane kambavaim ja suhtlus. Kontorit kujundades mõtlesime vahelduse peale, kuidas töötajad saaksid võimalikult palju liikuda ning valida töötamiseks meelepärase koha ja asendi (koos või eraldi; seistes, lamades, istudes erinevatel kõrgustel, kalletel, materjalidel jne). Olulist rolli mängis ka valgus - võimalus valida pimedamaid-valgemaid nurki.

Kõige rohkem rahul oleme planeeringuga, mis arvestab sellega, et kõikjal toimub midagi, töötajatel tekib vajadus korruse lõikes liikuda-suhelda.  Olulised funktsoonid on koondatud erinevatesse asukohtadesse. Kontori südameks on köök, kust käivad läbi kõik korruse töötajad. Nii sisenetaksegi hommikul avarasse kööki, kus saab tere öelda ja suhelda - võimalus, mida noor ja rahvusvaheline kollektiiv vajab ja hindab. Avatud planeeringuga ja liikumist soosiv kontor eeldab aga ka seda, et on loodud võimalused eraldumiseks. Töölaudade grupid on üksteisest piisavalt kaugel ja eraldatud vaheseintega. Töökorrustele on jaotatud vaiksed toad telefoniga rääkimiseks või süvenemiseks.

Autor: Hele-Maria Taimla

Artikkel ilmus Äripäeva erilehes SISUSTAJA.

Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Sekretäri uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Cätlin PuhkanSekretär.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700